Informacje / Organizatorzy - Współfinansowanie
Organizatorzy - Współfinansowanie


 

Czteroletni kurs historii i teorii filmu na poziomie akademickim, adresowany przede wszystkim do studentów - nie tylko wydziałów humanistycznych, a także prawdziwych miłośników kina w każdym wieku. Akademia została powołana do życia w 1975 roku jako jeden z aspektów działalności legendarnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego Kwant. Od początku swej działalności blisko współpracująca z Filmoteką Narodową, Akademia Filmowa zgromadziła grono wybitnych wykładowców, wśród nich byli profesorowie łódzkiej PWSFTViT Aleksander Jackiewicz i Jerzy Toeplitz oraz wybitni krytycy Konrad Eberhardt, Krzysztof Mętrak i Jerzy Płażewski. Obecnie zajęcia prowadzą prof. Andrzej Werner, dr Rafał Marszałek oraz Zygmunt Machwitz.

 

ORGANIZATORZY


DKF KWANT

 


Dyskusyjny klub filmowy, założony w 1965 roku przez studentów Politechniki Warszawskiej. Zapisał się w historii ruchu studenckiego i życiu kulturalnym kraju jako jedna z najbardziej dynamicznych inicjatyw tego rodzaju, w latach 70. i 80. cieszył się zasłużoną popularnością jako centrum kultury filmowej. Dla środowisk akademickich i artystycznych DKF Kwant był miejscem spotkań – ograniczonych w czasach reżymu komunistycznego - z kulturą Zachodu, warunkowanymi jednak równoczesnym dostępem do kultury krajów Europy Środkowej i Wschodniej, szczęśliwie – w przypadku Kwantu – także kultury niezależnej. W Kwancie zorganizowano wiele retrospektyw i seminariów filmowych, często z udziałem twórców krajowych i zagranicznych. Wśród gości Kwantu znaleźli się między innymi: Michelangelo Antonioni (tu odbyła się światowa prapremiera filmu „Zawód: reporter"), David Puttnam, Volker Schlöndorff, Lindsay Anderson, Fernando Arrabal, Miklos Jancsó, Istvan Szabó, Jiři Menzel, Andriej Konczałowski, Sydney Lumet, Bernardo Bertolucci (z okazji polskiej premiery filmu „Ostatni cesarz"), Marcello Mastroianni, Nikita Michałkow, Roman Polański, Liv Ullmann i Andrzej Żuławski oraz czołówka polskich twórców - Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Kazimierz Kutz oraz filmowcy związani z kinem moralnego niepokoju – Agnieszka Holland, Krzysztof Kieślowski czy Janusz Zaorski.

 

FUNDACJA „PRO ART TECH"

Powołana w 2003 roku Fundacja „Pro Art Tech” jest pozarządową organizacją non-profit. Jej celem jest ochrona tradycji i spuścizny DKF Kwant, głównie poprzez organizowanie imprez związanych z filmem, festiwali, seminariów i retrospektyw. Na przykład, w 2004 roku Fundacja zorganizowała festiwal „Filmy pod specjalnym nadzorem”, poświęcony czeskiej i słowackiej Nowej Fali z lat 60. W festiwalu wzięli udział między innymi Vaclav Havel, Jiři Menzel, Vera Chytilová oraz wielu innych filmowców czeskich i słowackich. Jednym z aspektów działalności Fundacji jest zapewnienie zasobów i środków do podtrzymywania aktywności Akademii Filmowej. Wśród celów statutowych Fundacji znajduje się także realizacja i dystrybucja produkcji dokumentalnych i fabularnych oraz świadczenie usług doradczych w zakresie rynku filmowego. Zarząd Fundacji tworzą Edward Tobiszewski (prezes) i Grzegorz Szymański (wiceprezes), obecni na polskim rynku filmowym od ponad 20 lat.


WARSZAWSKA SZKOŁA FILMOWA





Niepubliczna wyższa szkoła filmowa założona w Warszawie w 2004 roku przez Fundację Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy LATERNA MAGICA. Twórcy Szkoły stworzyli autorski program oświatowy, który zaowocował wielokrotnie nagradzanymi debiutami, wśród których znajdują się: nagrodzony w Koszalinie „Janek” (2005) Renaty Garbryjelskiej, wielokrotnie nagradzane „Galerianki” (2006) Katarzyny Rosłaniec, nominowana do Oscara etiuda „Nasza klątwa” (2013) Tomasza Śliwinskiego czy wyróżniane w kraju i za granicą „Niewidzialne” (2014) Zofii Pręgowskiej. Program nauczania wzorowany był na modelu artystycznych szkół filmowych w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, priorytetem w nauczaniu są umiejętności pracy na planie filmowym. Studenci uczestniczą w praktycznych ćwiczeniach prowadzonych przez aktywnych zawodowo przedstawicieli środowiska filmowego oraz współpracują ze sobą przy produkcji filmów dyplomowych. W WSF wykładają specjaliści i osobowości polskiego kina: Bogusław Linda, dr Maciej Ślesicki, prof. prof. Janusz Majewski, Krzysztof Zanussi, Andrzej Jaroszewicz oraz Andrzej Ramlau, Sławomir Kryński, Andrzej Wolf, Andrzej Kołodyński, Magdalena Łazarkiewicz, Radosław Piwowarski, Wojciech Saramonowicz i wielu innych. Od maja 2010 roku siedzibą Szkoły jest kompleks budynków przy ul. generała Zajączka na warszawskim Żoliborzu, tuż przy stacji metra Dworzec Gdański. Od roku 2011 WSF posiada uprawnienia szkoły wyższej, rozwijając jednocześnie Liceum Filmowe (od 2013), Gimnazjum Filmowe (od 2015), Policealne Studium Filmowe (od 2014).

 

WSPÓŁFINANSOWANIE




 


Akademia Filmowa korzysta z dofinansowania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach Programu Operacyjnego Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej. Korzystamy także ze środków przyznawanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Stołeczne Warszawa.

Warszawski Festiwal Filmowy czeka na wolontariuszy!
Wakacyjna Akademia Filmowa: Polskie tropy
Karnety
Organizatorzy - Współfinansowanie
Patronaty
Lokalizacja
Aktualności